Środki czyszczące przygotowane w domu

ekologiczne środki czystości

Wiemy, że narażenie na wszechobecne toksyczne chemikalia, może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Niestety, niektóre z nich znajdują się w naszym bezpośrednim otoczeniu, czyli w większości środków czyszczących. Łatwopalny amoniak czy wybielacz, który może podrażniać skórę, oczy i drogi oddechowe, sztuczne dodatki zapachowe, które często alergizują skórę, to substancje z którymi stykamy się każdego dnia. Chociaż większość sprzedawców detalicznych oferuje organiczne środki czyszczące, możesz je zrobić sam i przy okazji sporo zaoszczędzić. Domowe, organiczne produkty czyszczące są bezpieczną, naturalną alternatywą dla toksycznych środków czyszczących. Ponadto wytwarzanie ich w domu we własnych, szklanych naczyniach wielorazowego użytku, wpłynie na ograniczenie produkcji plastikowych opakowań, które stanowią ogromnym problemem globalny.

Zmniejszanie narażenia na toksyny to proces, który zachodzi bardzo powoli, ale trzeba nad nim pracować każdego dnia. Konsekwencje mogą być tragiczne. Zauważono negatywny wpływ chemikaliów na układ oddechowy. Szczególnie narażone na ich działanie są dzieci i kobiety ciężarne. Przeprowadzono również badania wpływu środków czyszczących w szpitalach na personel, który jest na niego stale narażony i stwierdzono możliwy związek z występującą u nich astmą.

Stosowanie ekologicznych metod życia w domu, jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Natralne czyszczenie domu

Natralne czyszczenie domu

Tworzenie własnych naturalnych produktów czyszczących, zapewnia domowi przyjazne dla środowiska czyszczenie, które jest delikatne i skuteczne zarazem, bez chemikaliów i toksycznych oparów.
Niektóre produkty z naszej domowej spiżarni, np. soda oczyszczona, spirytus salicylowy, spirytus spożywczy, sól kuchenna, ocet, ocet jabłkowy czy sok z cytryny i oliwa, mają fantastyczne działania czyszczące.
Biały ocet skutecznie rozpuszcza tłuszcz i czyni go doskonałym środkiem do czyszczenia powierzchni w kuchni i łazience. Ocet działa dobrze ze względu na jego kwaśny charakter, ma działanie antybakteryjne i zapobiega rozwojowi pleśni. Badania wykazały, że aktywność bakteriobójcza octu wzrasta wraz ze wzrostem temperatury jego roztworu, co podkreśla potrzebę używania ciepłych roztworów czyszczących.
Soda oczyszczona ma właściwości odświeżające i ścierne. Pęcherzyki pomagają w rozbijaniu plam przez rozluźnienie brudu. Używać należy jej na powierzchniach w łazience i kuchni, aby usunąć plamy, a nawet wyczyścić wnętrze zaniedbanego piekarnika. Dodanie soli może zwiększyć moc szorowania. Sok cytrynowy zabija pleśń, roztapia tłuszcz i pozostawia połysk bez smug. Połączenie soku z cytryny z octem lub oliwą z oliwek, nada mu fajnej konsystencji i zapewni naturalny zapach. Polerowanie drewna oliwą z oliwek i sokiem z cytryny nawilża i zapewnia niesamowity
połysk połączony ze świeżym zapachem. Alkohol – to sprawdzony eliminator zarazków.

Kilka prostych przepisów na samodzielne przygotowanie czyszczących EKO
preparatów.

 1. Do czyszczenia mebli drewnianych. Wymieszaj 1 szklankę oliwy z oliwek i 1/2 szklanki soku z cytryny w butelce z aerozolem, rozpyl na miękkiej szmatce i poleruj drewniane meble w naturalny sposób.
 2. Zapachowy uniwersalny środek czyszczący. Wymieszaj jedna część białego octu z jedną częścią wody. Dodaj skórkę z cytryny i gałązki rozmarynu.
 3. Środek do czyszczenia i odświeżenia kuchni. Wymieszaj 4 łyżki sody oczyszczonej w 1 litrze ciepłej wody

  naturalne środki do czyszczenia domu

  naturalne środki do czyszczenia

 4. Płyn do czyszczenia szyb. Połącz 2 szklanki wody, 1/2 szklanki octu białego lub jabłkowego,1/4 szklanki alkoholu 70% stężenia,1 do 2 kropli olejku eterycznego pomarańczy do zapachu (opcjonalnie). Połącz te składniki i wlej je do butelki z rozpylaczem. Wskazówka: Nie czyść okien w gorący, słoneczny dzień, ponieważ roztwór wyschnie zbyt szybko i pozostawi wiele smug.
 5. Pasta do czyszczenia rdzy. Potrzebujemy 1/2 cytryny i 1/2 szklanki proszku boraksowego. Zanurz cytrynę w boraksie i wytrzyj powierzchnię lub plamy rdzy na zlewach i wannach porcelanowych lub emaliowanych, a następnie spłucz. (Nie jest to bezpieczne dla marmuru lub granitu.)
 6. Środek do czyszczenia zabrudzeń z tłuszczów. 1/2 szklanki mydlanego amoniaku wymieszanego z wodą, wyczyści kratki piekarnika, okapy kuchenne i grille. Zanurzamy gąbkę w roztworze i przecieramy powierzchnię przed spłukaniem czystą wodą. Można również moczyć stojaki piekarnika i ruszty grillowe bezpośrednio w mieszaninie, z niewielką ilością dodatkowego amoniaku, jeśli są szczególnie zabrudzone.
 7. Domowy środek do czyszczenia odpływów. Aby
 8. zrobić naturalny środek do czyszczenia odpływów, wlej do odpływu 1/2 szklanki sody oczyszczonej i dodaj 1 szklankę białego octu.

Róbmy domowe, ekologiczne preparaty czyszczące! Są bardzo skuteczne,
kosztują nie wiele i przede wszystkim są zdrowe dla całego naszego otoczenia! Większość domowych środków czyszczących można przechowywać nawet miesiąc. Ale niektóre składniki (takie jak nadtlenek wodoru) szybciej tracą swoją moc. Najlepszym rozwiązaniem, jest zmieszanie wystarczającej ilości danych składników tylko do jednorazowego użytku.

Share: